Alaska
september - oktober 2007
Na een dia-voorstelling bij de KNAV kring Den
Haag wist ik het zeker ik moest en zou naar Alaska gaan. Ik was erg onder de
indruk van de foto's van de landschappen
Na ruim 25 jaar was het dan eindelijk zover, alleen had ik me toen nooit kunnen
bedenken dat ik hier op de fiets zou komen.
Algemeen:
Alaska is in 1867 door Rusland aan de Verenigde Staten verkocht, pas in 1959 is
Alaska als de 49e staat toegestreden.
Ondanks dat Alaska de grootste staat is wonen er slechts iets van 700.000 mensen, waarvan een derde in Anchorige. De tweede (Juneau, de hoofdstad) en derde stad (Fairbanks) tellen minder dan 40.000 inwoners. De infrastructuur is beperkt, veel plaatsen zijn alleen per boot of vliegtuig te bereiken (waaronder Juneau). Het voornaamste wegennet beperkt zich tot de weg van Anchorage naar Fairbanks (Parks Highway), de weg langs de Alaska Pipeline van Valdez naar Prudhoe Bay (Richardson Highway/Dalton Highway), de weg van Anchorage naar Canada (Alaska Highway).
De mensen zijn erg vriendelijk. Zo had ik
bijvoorbeeld vrij slecht weer toen ik van Anchorage naar Whittier fietste (ik
haalde op enig moment zelfs nog maar 7 kilometer per uur) onderweg kreeg ik
spontaan het aanbod om met een pick-up mee te rijden. Langs de Denali highway
kreeg ik (gebakken) Kariboe aangeboden. De 4 kilometer lange tunnel naar
Whittier is verboden voor fietsers, het is echter geen enkel probleem om hier
een lift van een passeerdende auto te krijgen.
Over het algemeen is er erg weinig verkeer, het verkeer dat er is gaat met een
ruime boog om je heen. De drukste weg die ik heb gezien was de onverharde Denali
Highway, het toeval wilde dat ik hier in het weekeinde langs reed.
"Half" Alaska was er op uit getrokken de meeste om te jagen.
Zelf ben ik van begin september tot begin oktober in Alaska geweest. Van de maand heb ik slechts vijf dagen slecht weer gehad, voor een groot deel heb ik zelfs met mooi weer gereden. Ik denk dat dit een van de mooiste periodes is, zelf heb ik genoten van de Indian Summer. Nadeel van deze periode is wel dat het toeristen seizoen eigenlijk al over is, campings zijn/worden gesloten (de waterpomp is al gedemonteerd)en je hebt ook een kans dat de hotels/lodges die je onderweg tegen komt al zijn gesloten. Ook wordt het kouder - op 22 september was het 's ochtens om acht uur -9oC. Anderhalve week daarvoor had ik op de Denali Highway en in het Denali National Park 's nachts al sneeuw.
Foto's
Klik hier om de fotoserie te openen.
De route:
van | naar | afstand | opmerking | highway |
Anchorage | Portage | 94 | Seward Highway | |
Portage | Whittier | 16 | via de tunnel (verboden voor fietsers) | |
Whittier | Valdez | 150 | per ferry | Prince William Sound |
Valdez | 15 | Richardson Highway | ||
Valdez | Squirell Creek | 139 | ||
Squirell Creek | Dry Creek | 64 | ||
Dry Creek | Paxton Lake | 99 | ||
Paxton Lake | MacLaren Lodge | 90 | Denali highway | |
MacLaren Lodge | mile 94 | 87 | ||
mile 94 | Riley Creek | 116 | ||
Denali National Park | 77 | |||
Riley Creek | Nenana | 114 | Parks Highway | |
Nenana | Fairbanks | 93 | ||
Fairbanks | Birch Lake | 97 | Richardson Highway | |
Birch Lake | mile 1370 | 150 | Alaska Highway | |
mile 1370 | Tok | 93 | ||
Tok | Porcupine Creek | 99 | Tok Cut off | |
Porcupine Creek | Glenallen | 129 | ||
Glenallen | Nelchina | 75 | Glen Highway | |
Nelcina | Matanuska | 70 | ||
Matanuska | Palmer | 89 | ||
Palmer | Willow Creek | 91 | Parks Highway | |
Willow Creek | Wasilla | 60 | ||
Wassila | Anchorage | 73 | ||
Anchorage | 71 |
Links: